Výsek

 

Výsek je druh knihařského zpracování během kterého získávají tiskoviny svůj specifický tvar, velmi často se používá u desek s chlopněmi nebo u výseku samolepek různých tvarů, např. elipsa, kolečko apod. Těchto tvarů docílíte právě použitím výseku. Stroj umožňuje vedle výseku a rýhování i slepou ražbu.

Slepá ražba neboli Slepotisk je speciální technika ražby razící formou za vysokého tlaku do kvalitního papíru, nebo do kůže. Nejčastěji se razí jednoduchý motiv například logo a nebo ozdobný prvek či ornament.

Podklady pro výrobu

Vstupními podklady pro výsek jsou soubory PDF s přesnou konturou tvaru výseku, nebo případně již hotová výseková raznice.

Raznice pro výsek

Výseková raznice je nástroj, který je vyroben na zakázku přesně pro potřeby a tvar Vašich tiskovin. Skládá se z plechového nože zasazeného do vyříznutého tvaru v dřevěné desce. Nůž kopíruje požadovaný tvar a zasazením do výsekového lisu seká do vytištěné tiskoviny na papíře. Pokud nemáte svou raznici obraťte se na našeho tiskového specialistu, který Vám pomůže nejen s přípravou podkladů, ale zajistí i výrobu raznice. Tato vyrobená raznice Vám zůstává a můžete ji kdykoli opakovaně použít pro výsek Vašich tiskovin.